Instagram Reklamları Nasıl Kullanılır?

Instagram Reklamları Nasıl Kullanılır?

Instagram, reklam vermek için en iyi sosyal ağlardan biridir. Ana şirketi Facebook kadar büyük bir reklam platformu haline gelmiştir. Instagram’da başarılı olabilmek için en iyi seçeneğiniz, çarpıcı görseller ve yüksek kaliteli fotoğraflar paylaşmaktır.

Erişiminizi daha da artırmak istiyorsanız, ama Instagram reklamlarını nasıl kullanacağınızdan tam olarak emin değilseniz veya ne kadara mal olduklarından endişe ediyorsanız, herhangi bir bütçeyle nasıl etkili Instagram reklamları yayınlayabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Neden Instagram’da Reklam Vermelisiniz?

Instagram hızla büyüyor. 200 milyon işletme hesabı Instagram üzerinde ve bu sayı giderek artıyor.

Instagram’ın reklam gelirleri 2021 yılına kadar 18,16 milyar dolara ulaşabilir.

Instagram sadece önemli ölçüde büyümekle kalmıyor, aynı zamanda işletmeler için ciddi paralar da getiriyor. Tonlarca büyük markayı kendine çekiyor çünkü orada reklam vermeye değer. Milyonlarca dolarlık bir marka olmasanız bile, Instagram reklamları sizin için hala aynı derecede önemlidir.

Instagram Reklamları Nasıl Kullanılır 3-min

Her büyüklükteki işletmenin Instagram’ı markalarını, hizmetlerini veya ürünlerini tanıtmanın bir yolu olarak düşünmesinin nedenleri şunlardır:

 1. Platformda herkes reklam verebilir.
 2. Facebook, Instagram’ın sahibi olduğu için Facebook verileriyle hedef kitleleri hedefleyebilirsiniz.
 3. İzleyici katılımı sınırsızdır. İşletmeler, fotoğraflarının yorum bölümünde kullanıcılarla etkileşime geçebilir.
 4. Gönderi reklamları, Instagram’daki diğer paylaşılan gönderiler gibi görünür ve bu da onları daha az dikkat çekici hissettirir.
 5. Hikayeler , videolar, IGTV ve Alışveriş reklamları dahil olmak üzere Instagram’da reklam vermenin birden çok yolu vardır.

İster marka bilinirliğini artırmak, ister web sitenize daha fazla tıklama almak, satış yapmak veya en son e-kitabınızın indirilme sayısını artırmak istiyorsanız, Instagram çok büyük bir kitleye ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Instagram’ın Reklam Biçimleri Nelerdir?

Instagram, kullanmanız için bir dizi Instagram reklamı sunarak, muhteşem bir şey yaratmanız ve hedeflerinize ulaşmanız için size yaratıcı özgürlük sağlar. İşte keşfedilecek birkaç seçenek ve her birinden nasıl etkili bir şekilde yararlanılacağı hakkında bilgiler.

 1. Fotoğraf Reklamları

Fotoğraf reklamları, siz kaydırdıkça Instagram özet akışınızda organik olarak görünür. Bir Instagram fotoğraf reklamı, halihazırda takip ettiğiniz hesapların herhangi birinden gelen bir gönderiye benziyor ancak insanların bir reklama baktıklarını bilmelerini sağlamak için köşede küçük bir “Sponsorlu” notu içerecek. Bu reklamlar, insanları belirli bir URL’ye veya Instagram hesabınıza yönlendirmek için alt kısımda bir harekete geçirici mesaj düğmesi içerir.

Mesajınızı paylaşmak için gerçekten çağrışım yapan bir fotoğrafınız varsa bunlardan yararlanmak sizin için daha faydalı olur çünkü Instagram, hakkında bilgi vermek istediğiniz belirli bir ürününüz veya mesajınız olduğunda bu türü kullanmanızı önerir. Çalışmalarınızı basit tutmak, insanlar arasında gezinirken öne çıkmanıza ve dikkat çekmenize yardımcı olabilir.

Geçmişteki Instagram gönderilerinizi tanıtmak için bu formatı kullanabilirsiniz, bu nedenle en popüler olanları arayın ve başlamak için “Tanıtımını Yap” a tıklayın.

 1. Dönen Reklamlar

Carousel (Dönen) Instagram reklamları: Fotoğraf reklamlarını bir sonraki seviyeye taşıyor. Bu stille, tek bir reklamda 10 adede kadar fotoğraf veya videodan oluşan bir dizi oluşturabilirsiniz.

Tıpkı fotoğraf reklamları gibi Instagram haber akışında bulunurlar, ancak her fotoğraf veya video farklı bir URL’ye veya konuma bağlanabilir.

Bu, bir koleksiyon veya ürün grubunu sergilemenize olanak tanır.

Fotoğraf reklamları ile dönen reklamlar arasında seçim yapıp yapmama konusunda emin değilseniz, neyi tanıtmaya çalıştığınızı düşünün. Bir reklama daha fazla fotoğraf yerleştirmenin bir yolu olarak dönen reklamları düşünme dürtüsüne karşı koyun. Birlikte çalışmalı ve bir birim olarak anlamlı olmalıdırlar.

Fotoğraf reklamları, bir dergi veya gazetedeki tek sayfalık bir reklam gibidir, dönen reklamlar ise seyir kitapları veya mini kataloglar gibidir. Yeni bir ürün serisini veya sezonluk bir koleksiyonu duyururken, bunlar harika bir seçenektir.

Instagram Reklamları Nasıl Kullanılır 3-min
 1. Video Reklamlar

Video Instagram reklamları göründüğü gibidir. Fotoğraf reklamları gibi, Instagram akışında görünürler. Bir saniye kadar kısa, bir dakika kadar uzun veya bunların arasında herhangi bir yerde bir reklam yayınlayabilirsiniz.

Instagram için video reklamlar oluşturduğunuzda , hedeflerinizi düşünmek isteyeceksiniz. Eğlendirmek veya eğitmek için videonun tam orada birçok bilgiyi sunmayı seçebilir veya insanların markanız hakkında daha fazla bilgi edinmesini sağlamak için bu reklamı bir tanıtım olarak kullanabilirsiniz.

Yine, haber akışında sizin için en iyisinin hangisi olduğunu düşünmek isteyeceğiniz yer burasıdır: fotoğraflar, videolar veya atlıkarınca. Videolar daha dinamik içerik paylaşmanıza izin verir, ancak insanların hepsini görüntülemek için kaydırmayı bırakması gerekir. Videonun başlarında dikkatlerini hızlı bir şekilde yakalamanız gerekiyor.

 1. Instagram Alışverişi

Instagram alışveriş reklamları, ürünlerinizi Instagram akışında veya Instagram’ın keşfet bölümünde sergilemek için etkileşimli bir seçenektir. Instagram alışveriş reklamlarına tıklayıp daha fazla ürün hakkında bilgi edinmek ve hatta Instagram Doğrudan uygulamadan satın almak izleyiciler için fotoğraflarınıza bağlantıları alışveriş ekleyebilir.

Bu reklam seçeneğini kullanmak için bir Instagram mağazası kurmanız gerekecek. Markanız Instagram mağaza özelliğini kullanıyorsa, bu, ürünleriniz hakkında yeni bir kitleye bilgi vermek için akıllıca bir sonraki adımdır.

Ürünlerinizin düz katmanlarını, gerçek dünyadaki resimlerini veya diğer ayrıntılı fotoğraflarını kullanabilir ve insanları doğrudan satın alabilecekleri yerlere yönlendirmek için etiketler oluşturabilirsiniz.

Instagram Reklamları Nasıl Kullanılır 3-min
 1. İnfluencer’lar:

Sosyal medya etkileyicileri bugünlerde içerik pazarlama dünyasında büyük rol oynuyor.  içerik oluşturucu reklamları bu oyunun bir bileşenidir. Bir Instagram hesabının organik olarak oluşturduğu ve diğerinin reklam olarak paylaştığı fotoğraf veya videolardan oluşabilir.

Bunun gerçekleşmesi için, bir Instagram içerik oluşturucu hesabının, bir iş ortağına veya birlikte çalıştıkları bir markaya söz konusu gönderiyi paylaşma izni vermesi gerekir.

Bu tür reklamlar, içerik oluşturucular ve markalar arasındaki mevcut bir ilişki üzerine kuruludur. Halihazırda bir influencer ile çalışıyorsanız, bunlar ürünleriniz veya hizmetlerinizle oluşturdukları organik içeriği sergilemenin harika bir yoludur.

 1. Reels:

Instagram reels reklamları , makara videoları arasındaki reklamlardır. Bir Instagram reels video ile aynı formatı takip ederek, reklamın reels video akışının doğal bir parçası gibi hissetmesini sağlar. Instagram reels reklamları en fazla  30 saniyeye uzunluğunda olabilir ve tam dikey ekranda bir döngü içinde oynatılabilir. Bunları Instagram’ın TikTok formatı olarak düşünebilirsiniz .

İnsanların etkileşimde bulunma ve paylaşma olasılığı yüksek, dikkat çekici ve merak uyandıran kısa video içeriğiniz varsa, bu Instagram reklam biçimini kullanmak isteyebilirsiniz. Viral bir video için gerekli özellikleri göz önünde bulundurun .

 1. Hikayeler

Her gün  500 milyon insan Instagram Hikayeler kullanmaktadır. Diğer Instagram reklam türlerinde olduğu gibi, hikaye reklamları hikayeler ortamına yerel olarak yerleştirilir, böylece hedef kitleniz, takip ettikleri hesapların hikayelerinde gezinirken içeriği tam orada görür.

Bu tür reklamlardan en iyi şekilde yararlanmak için Instagram , hikayelerin hızlı tempolu doğasına tam olarak uyması için mesajın ön planda olduğu hareket odaklı içeriğin kullanılmasını öneririz

 1. IGTV

IGTV, içerik oluşturuculara sunulan en yeni Instagram reklam modellerinden biridir . Bu reklamlar, bir Instagram kullanıcısının tıkladığı reklamların başında gelir. YouTube veya başka bir video platformundaki video reklamlara çok benzer şekilde oynatılır. IGTV reklamları 15 saniyeye kadar uzun olabilir, bu nedenle mesajınızı önceden almak için yukarıdaki önerilerin çoğunu izlemelisiniz.

Kaynak: https://neilpatel.com