Facebook Pazarlama: Yeni Başlayanlar İçin Kapsamlı Bir Kılavuz

Facebook Pazarlama: Yeni Başlayanlar İçin Kapsamlı Bir Kılavuz

Aylık 2,74 milyardan fazla aktif kullanıcısı olan Facebook, dünyanın en popüler sosyal medya platformudur. Pazarlama açısından bakıldığında, yeni kitlelerle etkileşim kurmak ve şirketinizin erişimini genişletmek için birçok fırsat var.

Bu fırsatları nasıl değerlendirirsiniz? Bir Facebook pazarlama stratejisi geliştirerek.

Yeni başlayanlar için bunların hepsi biraz göz korkutucu görünebilir ama endişelenmeyin. Facebook pazarlamasında yeniyseniz, size avantaj sağlayacak araçları kullanma konusunda yol gösterici bu blog yazımızı okumaya devam edin.

Facebook Pazarlama Nedir?

Facebook pazarlaması, işletmenizi Facebook’ta pazarlamanın farklı yolları için her şeyi kapsayan bir terimdir. İçerikleri:

 • Facebook Reklamları
 • İşletme Sayfaları
 • Facebook Pazar Yeri
 • Facebook Grupları

İster ücretsiz bir sosyal medya pazarlama çözümü arıyor olun, ister ücretli Facebook Reklamları için düzenli bir miktar ayırmak isteyin, her bütçeye uygun bir pazarlama stratejisi vardır.

Facebook Pazarlama Yeni Başlayanlar İçin Kapsamlı Bir Kılavuz 2-min

Neden Facebook Pazarlamasını Kullanmalısınız?

İlk olarak, 90 milyondan fazla işletme zaten Facebook’ta. Yaklaşık 1,88 milyar kullanıcı günde en az bir kez Facebook’a erişiyor ve kullanıcıların en az yüzde 17’si markalar ve ürünler bağlantı kurmak için Facebook’a katılıyor. Başka bir deyişle, işletmeler bu sosyal medya platformunda aktif olarak müşterilerin peşinden koşuyor, bu nedenle orada kendi varlığınızı oluşturmak için geç kalmamalısınız. Dahası, dünya genelindeki internet kullanıcılarının yüzde 45’i, satın almak istedikleri ürünler hakkında daha fazla bilgi edinmek için Facebook gibi platformlara yöneliyor. Facebook’ta etkili bir şekilde reklam vererek markanızı keşfetmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Facebook Reklam Türleri

Facebook, dört ana reklam türünden birini seçmenize olanak tanır. 

Tek Görsel Reklamlar

Statik resim reklamlar, web sitenize trafik çekmek için idealdir. 

JPG veya PNG formatında olmalıdır ve başlık 40 karakteri geçmemelidir. Ana mesaj için yalnızca 125 karakteriniz olduğundan, bunlar net ve kısa harekete geçirici mesajlar (CTA’lar) için en iyisidir.  

Video Reklamlar

Video reklamları ile  bir ürünü sergileyebilir, müşteri referanslarını tanıtabilir veya markanızı güçlendirebilirsiniz. Genel olarak video gönderileri, Facebook’ta yüzde 6.09’luk bir etkileşim oranına sahiptir, bu etkileyicidir, ancak net olmayan bir mesaj içeren düşük kaliteli bir videoysa izleyicileri kaybedersiniz.  

Facebook Pazarlama Yeni Başlayanlar İçin Kapsamlı Bir Kılavuz 3-min

Döngü Reklamlar

Döngü reklamlarla, insanlar aynı ürünü birden çok açıdan görmek için bir dizi resim arasında gezinebilir. 

Bu, e-ticaret için harika olsa da, dönen reklamlar, örneğin emlak pazarlamasındaki mülkler gibi farklı ürünleri veya listeleri sergilemek için ideal değildir .  

Koleksiyon Reklamları

Resim koleksiyonları, e-ticaret mağazanızdaki ürünleri göstermek için harikadır, ancak resim reklamlarda olduğu gibi, kısa bir başlık ve 125 karakterlik bir birincil mesajla sınırlısınız, bu nedenle çok fazla bilgi iletmek için uygun değiller. 

Reklam türü seçtiğiniz kampanya hedefe büyük ölçüde bağlıdır. Örneğin, görsel olarak çekici bir CTA’yı eve götürmek için bir görsel harikayken, videolar izleyicilerin ilgisini çekmek için kullanışlıdır. 

Facebook Reklamları için de belirlenmiş bir maliyet yoktur. Eğer bu yana teklif platformunda reklam alanlarında, ne kadar reklam maliyetleri sen istekli istediğiniz yuvayı sabitlemek için ödemek için ne kadar bağlıdır.  

Facebook Pazarlamaya Başlama Adımlarınız için henüz bir Facebook Sayfası oluşturmadıysanız en iyisi buradan başlamaktır.

Reklam Yöneticisine Erişim

İlk olarak, Reklam Yöneticisine erişmeniz gerekir.

Reklam Yöneticisi, Facebook Reklam kampanyaları oluşturmak, yönetmek ve izlemek için “merkezdir”.

Reklam Hedefinizi Seçin

Ardından, reklam hedefinizi belirleyerek kampanyanızdan ne istediğinizi belirleyin. Aralarından seçim yapabileceğiniz üç kategori vardır:

1. Bilinirlik Hedefleri

 • Marka bilinirliği
 • Erişim

2. Değerlendirme Hedefleri

 • Trafik
 • Etkileşim
 • Uygulama yüklemeleri
 • Video görüntüleme
 • Potansiyel müşteri formları
 • Mesajlar

3. Dönüşüm Hedefleri

 • Dönüşümler
 • Katalog satışları
 • Mağaza trafiği

Yeşil “Oluştur” düğmesine tıklayın ve hedefinizi seçin:

Facebook Pazarlama Yeni Başlayanlar İçin Kapsamlı Bir Kılavuz 4-min

Kampanyanızı Adlandırın

Ad, Reklam Yöneticisi’nde kampanyayı izlemenize yardımcı olur. 

Bir ad seçtikten sonra, A/B testi kullanarak aynı reklamın farklı sürümlerini birbirine karşı test etmek isteyip istemediğinizi onaylayın . Bu isteğe bağlıdır ve fikrinizi daha sonra değiştirebilirsiniz. 

Bir sonraki ekrana geçin.

Bütçenizi ve Planınızı Belirleyin 

İlk olarak, hangi Sayfanın tanıtılacağını seçin. Bu muhtemelen şirketinizin Sayfasıdır.

Ardından, Facebook Reklam kampanyanız için aylık veya günlük bir bütçe belirleyin ve kampanyanızın ne zaman başlamasını istediğinizi belirleyin. Bir bitiş tarihi de belirleyebilirsiniz.  

İsterseniz, hedef kitlenizin onu görme olasılığının yüksek olmasını sağlamak için reklamınızı saat dilimlerine göre planlayabilirsiniz. Örneğin, ABD’li bir kitleyi hedefliyorsanız, reklamlarınızı ABD’nin gündüz saatlerinde vb. yayınlayabilirsiniz

Kitlenizi Seçin

Hedef kitlenizi cinsiyet, yaş, konum ve dile göre oluşturun. Reklam erişiminiz hakkında geniş bir fikir edindikten sonra, doğru kişilere ulaşma şansınızı artırmak için hedef kitlenizi kullanıcı davranışlarına ve ilgi alanlarına göre özelleştirebilirsiniz. 

Reklam erişiminizden memnunsanız, devam edin.  

Reklam Yerleşimlerinizi Seçin

Reklamınızın nerede görünmesi gerektiğine karar verin. Yeni başlayanlar için en iyi şekilde “Otomatik Yerleşimler”i seçiyor olabilirsiniz, böylece Facebook en iyi ilgiyi nerede göreceğinizi belirleyebilir.

Daha bilgiliyseniz, örneğin cihaz türüne, sosyal medya platformuna (Facebook veya Instagram) ve işletim sistemine göre yerleşimi özelleştirebilirsiniz:

Facebook Pazarlama Yeni Başlayanlar İçin Kapsamlı Bir Kılavuz 5-min

Marka Güvenliği Kontrollerinizi Belirleyin

Şiddet içeren, hassas veya rahatsız edici içerik gibi reklamınızın yanında görünmesini istemediğiniz içerikleri belirtebilirsiniz. 

Bu ekrandan teklif stratejinizi biraz daha özelleştirebilirsiniz. Ancak yeni başlayanlar için, başlangıçta varsayılan seçeneklere bağlı kalmak ve gerekirse daha sonra değişiklik yapmak iyi bir fikirdir.

Facebook Reklamınızı Oluşturun

Son olarak, reklam biçiminizi seçin, reklam metnini yazın ve resimlerinizi veya videolarınızı girin. Reklamdan memnun kaldığınızda, canlı yayına geçmek için “Yayınla” düğmesini tıklayın.   

Tebrikler, ilk Facebook Reklamınızı oluşturdunuz!

Markanızı Büyütmek için Facebook Pazarlamasını Kullanmanın Diğer Yolları

Daha önce de açıkladığım gibi, Facebook Reklamları kesinlikle markanızı platform üzerinden büyütmenin tek yolu değil. Facebook varlığınızdan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, deneyebileceğiniz başka stratejiler de var.

Bir Facebook Grubu Başlatın

İşletmeniz için bir Facebook Grubu oluşturarak müşterilerinize etkileşimde bulunabilecekleri bir yer verin.

Grupları şu amaçlarla kullanabilirsiniz:

 • Ürünler etrafında bir topluluk oluşturun.
 • Marka etkinliklerini tanıtın.
 • İşiniz hakkında konuşmalar başlatın.
 • Takipçilerinizle etkileşim kurun.

Bir Facebook Grubu oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Facebook Pazarlama Yeni Başlayanlar İçin Kapsamlı Bir Kılavuz-min

Facebook Marketplace’e katılın 

Çevrimiçi ürün satıyorsanız, Facebook Marketplace’e bakın. Pazar Yeri, zaten satın almaya hazır olan potansiyel müşterilerle hızlı bir şekilde bağlantı kurmanıza olanak tanır ve ayrıca, yüksek hedefli listelemeler aracılığıyla yerel alıcılara daha etkili bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Marketplace’te listelemek de ücretsizdir. 

İşletme Sayfanızı Kullanın

Facebook Sayfanız aslında ücretsiz bir pazarlama aracıdır. 

En temel düzeyde, içeriği paylaşmak ve kitlelerin ilgisini çekmek için kullanabilirsiniz. Ancak, işletmenizin türüne bağlı olarak, bunu aşağıdakiler için de kullanabilirsiniz:

 • Randevuları ayarla 
 • Soruları cevapla
 • Promosyonları paylaş
 • İnsanları bir uygulama indirmeye teşvik et   

Ayrıca, Sayfa ziyaretçilerini sadık ödeme yapan müşterilere dönüştürmeye yardımcı olmak için Marketplace listelerinize bağlantı verebilirsiniz. 

Daha Fazla Facebook Pazarlama Kaynağı

Facebook pazarlamanızla ilgili ekstra yardıma mı ihtiyacınız var? İşte okumak için başka kaynaklar.

 • Facebook Business Yardım Merkezi : Yardım Merkezi, platformda gezinmenize yardımcı olacak çeşitli kılavuzlara ve sorun giderme makalelerine sahiptir.
 • Facebook Planı : Facebook Planı, etkili kampanyalar oluşturmanıza yardımcı olacak çevrimiçi kurslar ve eğitim programları sunar.
 • Shopify Blog : Bir e-ticaret mağazası işletiyor musunuz? Bu Shopify gönderisi, e-ticaret reklamlarınızı en etkili şekilde düzenlemenize yardımcı olabilir.

Daha da fazla yardım için kişiselleştirilmiş danışmanlık hizmetlerime göz atın .

Facebook Pazarlamasında Sonuç:

Hedef kitleniz Facebook’taysa, işletmeniz için Facebook pazarlamasını gerçekten denemelisiniz. Kampanyalarınızdan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlamak için çeşitli Facebook Reklamlarını deneyin ve ilerlemenizi düzenli olarak ölçün.

Bir var kısıtlı bir bütçeye? Trafik çekmek, potansiyel müşterileri beslemek ve nihayetinde uzun vadede satışları artırmak için Facebook Sayfalarını ve Gruplarını kullanmaya devam edebilirsiniz.

Peki şimdi facebook pazarlamasını denemeye hazır mısınız?

Kaynak: https://neilpatel.com

Bir yorum yaz