En İyi Instagram Pazarlama İpuçları

En İyi Instagram Pazarlama İpuçları

Instagram’da Nasıl Pazarlama Yapılır?

Öncelikli olarak Instagram hakkında konuşarak başlayalım.

En İyi Instagram Pazarlama İpuçları

Oluşturulduğundan bu yana, fotoğraf paylaşımı için nihai platform olarak kullanılıyor. Sitede aylık 1,16 milyardan fazla kullanıcı aktif. Günlük kullanıcılar uygulamada yaklaşık 8 dakika harcıyor ve günde 500 milyon hikaye atılıyor.

Ayrıca sitede çok sayıda takipçisi olan etkili markada var. Ve doğru planla siz de etkili bir marka olabilirsiniz.

En İyi Instagram Pazarlama Yöntemleri nelerdir?

Mevcut takipçilerle bağlantıda kalmak ve aynı zamanda yenilerini kazanmak için doğru türde içerik yayınlamanız gerekir. Ancak, hedef kitlenizi büyütmek için hangi tür gönderilerin en iyi sonucu verdiğini bilmek zor olabilir. Bu yüzden size nasıl uzman bir Instagram pazarlamacısı yapabileceğinizi anlatacağız.

 

Instagram Pazarlaması Nasıl Yapılır?

İşte, popüler platforma değer verdiği her şeyi sağlamak için kullanabileceğiniz (aslında işe yarayan) on güçlü Instagram pazarlama ipucu.

En İyi Instagram Pazarlama İpuçları -min

1. En Kısa Sürede İşletme Profiline Geçin

Instagram pazarlama planınızı düşünmeye başlamadan önce, bir Instagram İşletme Hesabınız olduğundan emin olun.

Başlamak için ayarlarınıza gidin ve “İşletme Profiline Geç”i tıklayın.

Bir işletme profiline sahip olmanın bazı açık faydaları vardır. Örneğin, takipçiler tıpkı web sitenizden olduğu gibi Instagram sayfanızdan sizinle iletişim kurmak için iletişim düğmesine tıklayabilir.

Bir işletme profili, Facebook’un reklam araçlarını kullanmanıza gerek kalmadan Instagram reklamları oluşturmanıza ve yayınlamanıza olanak tanır.

Neden en iyi Instagram pazarlama yöntemleri bilmek zorundayız

Ayrıca, gönderilerinizin gösterimleri ve erişimi hakkında istatistikler sağlayan Insights adlı Instagram analiz araçlarına da erişebilirsiniz.

Bir işletme profiliyle birlikte gelen tamamen ücretsiz avantajların kilidini açtıktan sonra, bunları metrikleri izlemek ve hedef kitlenizi anlamak için kullanmaya başlamanız gerekir.

2. Ücretsiz Instagram Pazarlama Araçlarını Kullanın

Instagram’daki işletme profilleri, Facebook işletme profillerinden çok da farklı değildir.

Öngörüler aracılığıyla gösterimler, etkileşim verileri ve daha fazlası gibi istatistikleri görüntüleyebilirsiniz.

Hatta takipçilerinizin yaşları, cinsiyetleri, konumları ve en aktif oldukları saatlerle ilgili bilgiler de dahil olmak üzere demografik bilgilerinin bir dökümünü bile alabilirsiniz.

Değerler de sadece genelleştirilmiş değildir. O dönem için kaç gösterim kazandığınızı ve en iyi gönderilerinizin neler olduğunu gösteren, o haftaya ait gönderiler hakkında özel bilgiler edinebilirsiniz .

Bu ücretsiz araçlar paha biçilemez çünkü bunları kullanıcıların içeriğinizle nasıl etkileşime girdiğini tam olarak anlamak için kullanabilirsiniz.

Kullanıcıların gönderilerinizle nasıl etkileşim kurduğu hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, etkileşimi artırmak için içeriğinizi o kadar iyi ayarlayabilirsiniz.

3. İnsanları (Nazikçe) Satın Almaya Yönlendirecek Ürün Tanıtımları Yayınlayın

Ya sadece Instagram’da ürün tanıtımları yayınlayarak daha fazla ürün satabilseydiniz?

Ki bunu yapabilirsiniz…

Instagram, ürünlerinizin reklamını yapmak için harika bir yerdir. Ve kartlarınızı doğru oynarsanız, kullanıcıları rahatsız etmez veya reklamlarla korkutmazsınız.

Çok ısrarcı olursanız, takipçiler sinek gibi düşer. Ancak ürün tanıtım gönderileri, ürününüz hakkında konuşmanın ve çok fazla uğraşıyormuşsunuz gibi görünmeden heyecanı artırmanın basit bir yoludur.

Marka, satın alabileceğiniz bazı ürünlerin fotoğraflarını size gösterirken %70 indirim sunuyor.

Ve gönderiler, reklam dünyasında çok büyük olan her biri binlerce beğeni aldı.

Reklamlar, saldırgan bir satış stratejisi içermedikleri zaman işe yarar. Uygulamayı indirmek ve alışveriş yapmak için kullanıcıları indirim ve ürün resmiyle çezbediyorlar.

Bu hemen hemen her sektör için geçerlidir. Starbucks, mevsimlik içecekleri keskin görüntülerle ve insanları satın almaya zorlamadan duyurarak takipçilerini eğlendiriyor.

İnsanlara ilgilendikleri ürünler hakkında alay ettiğinizde ve onları bir şey almaya zorlamadığınızda, tetiği çekmeleri ve gerçekten bir şeyler satın almaları daha olasıdır.

Değilse bile, en azından gönderinizi beğenerek, yorum yaparak veya bir arkadaşıyla paylaşarak etkileşime girerler.

Bu yüzden fotoğraflarını yayınlayarak ürünlerinizi sergilemekten korkmayın. Sadece bunu agresifleşmeden nazikçe yapmanız gerekiyor.

Ayrıca bazı sponsorlu reklamlar oluşturma da bu konuda daha fazla kitleye ulaşmanızda oldukça yardımcı olmaktadır.

En İyi Instagram Pazarlama

En İyi Instagram Pazarlama İpuçları (Gerçekten İşe Yarayan İpuçlar)-min

4. Sponsorlu Reklamlar Oluşturun

Instagram reklamları platformda sıradan hale geldi. En iyi kısmın ne olduğunu biliyor musunuz? Bir reklam bütçesi belirleyerek bunlara tam olarak ne kadar harcamak istediğinizi kontrol edebilirsiniz.

Karosel reklamları ile yalnızca bir sponsorlu reklam görseli veya birden fazla reklam görseli sergileyebilirsiniz.

Bu, markalara kitlelerini yepyeni bir şekilde hedefleme yeteneği verir. Sponsorlu gönderilerden önce, yalnızca hesabınızı takip eden kullanıcılar güncellemelerinizi ve fotoğraflarınızı görebilirdi.

Artık markalar, erişimlerini her zamankinden daha fazla artırmak için fotoğraflarını hedef kitlelerine uyan herkese tanıtabiliyor.

Sponsorlu reklamlar için, reklamı önüne koymak istediğiniz hedef demografiye hitap ederken ilgi çekici içerikler kullanmalısınız.

Mevcut gönderileri sponsorlu reklamlara da dönüştürebilirsiniz, bu nedenle en iyi gönderilerinize göz kulak olun.

Bu yüksek performanslı gönderileri daha sonra sponsorlu reklamlar şeklinde potansiyel müşterilere iletebilirsiniz.

Daha da fazla etkileşim için aynı anda farklı kitlelere birden fazla gönderi yayınlayın. Yayınlayabileceğiniz birçok farklı sponsorlu reklam biçimi olduğunu unutmayın, örneğin :

  • Fotoğraf
  • Video
  • Dönen/Dinamik Reklamlar
  • Hikayeler

Sponsorlu olsun ya da olmasın Instagram Hikayeleri, takipçilerle bağlantı kurmanın harika yoludur.

5. Instagram Hikayelerini Kullanın

Potansiyel müşteriler oluşturmak istiyorsanız , Instagram Hikayeleri size yardımcı olmak için burada.

Instagram hikayeleri, “slayt gösterisi” biçiminde geldikleri için normal Instagram gönderilerinden farklıdır.

Yalnızca 24 saat yayındalar, ancak Hikayeler herhangi bir cihazınıza kaydedilebilir ve daha sonra yeniden kullanılabilir.

Bu özellik Snapchat Stories’e çok benzer (ve hatta doğrudan bir rakiptir ).

Instagram Stories, haber akışında görünmek yerine, onun üzerinde küçük bir alanda görünür Bir kullanıcı en üstteki fotoğrafınızı tıkladığında, Hikayenizi görüntüleyebilecekleri bir pencere açılır.

Instagram Stories’in markalar için faydaları gerçekten sonsuzdur. Yeni başlayanlar için, hikayeler, kullanıcıların zaten günlük olarak baktığı takipçi zaman çizelgelerinin en üstünde görüntülenir.

Markalar, normal gönderiler kadar “yüksek kaliteli” olmayabilecek, sahne arkasından ortaya çıkarılabilecek video ve fotoğrafları paylaşmak için hikayeleri kullanabilir.

Hikayeler söz konusu olduğunda, markanızın veya Instagram sayfanızın “estetik”iyle uyumlu içerik yayınlama konusunda çok fazla endişelenmenize gerek yok.

Instagram ayrıca, Hikayeler özelliğindeki fotoğraflar, kısa videolar, geri sarma videosu, canlı video veya Boomerang’lar gibi farklı içerik türlerini denemeyi de kolaylaştırır. Hikayeleriniz için harika görseller ve videolar oluşturmak için Canva ve InVideo gibi araçları kullanabilirsiniz.

Bumeranglar, bir döngüde oynayan GIF benzeri görüntülerdir .

Hikayelerde başka hesapları da etiketleyebilirsiniz; bu, başka bir marka veya etkileyiciyle işbirliği yapıyorsanız harikadır.

Yüz filtreleri, metin veya çıkartmalar, görüntüleri düzenlemeyi veya eğlenceli, göz alıcı görseller oluşturmayı kolaylaştırır.

Eklediğiniz her fotoğraf ve video, eklediğiniz sırayla oynatılır.

Herhangi bir zamanda hikayelere ekleyebileceğiniz gönderilerin miktarı sınırsızdır ve bu özellik, dünya çapındaki tüm işletmeler tarafından kullanılabilir.

Halihazırda Instagram’da çok şey katan etkileyici kişilerle ortaklık yapmadıysanız, birlikte çalışmak istediğiniz birkaç kişi bulun ve onlara ulaşın.

6. Daha Geniş Bir Erişim İçin Influencer’larla Ortaklık Yapın

Instagram’da potansiyel müşterilere ulaşmak istiyorsanız, bunu yapmanın en hızlı yolu, halihazırda geniş bir takipçi kitlesine sahip olan influencer’lardan geçiyor.

Giderek daha fazla insan, takip ettikleri etkili kişilerin yayınlarını gördüklerine göre hizmet veya ürün satın alıyor. Onlara güveniyorlar.

İlk adım, ürün veya hizmetinizle alakalı bir kitleye sahip birkaç influencer’ı denemek ve belirlemektir. Bu çalışmayı yaparken bir profesyonelden destek almak isteyebilirsiniz. Fazla takipçisinin olması çalışma gerçekleştireceğiniz influencer’ın yüksek kazanç sağlayacağı anlamına gelmeyebilir. Demografik ve psikografik kırılımlarının incelenip doğru hedef kitleyi takipçi olarak kazanmış içerik üreticilerle iş ortaklığı yapmak sizin için oldukça karlı bir çalışma ortaya çıkarabilir.

Instagram'da potansiyel müşterilere ulaşmak istiyorsanız, bunu yapmanın en hızlı yolu, halihazırda geniş bir takipçi kitlesine sahip olan influencer'lardan geçiyor. Giderek daha fazla insan, takip ettikleri etkili kişilerin yayınlarını gördüklerine göre hizmet veya ürün satın alıyor. Onlara güveniyorlar.

7. Kullanıcı Tarafından Gönderilen Fotoğrafları Toplayın

Instagram sayfanız için çok uğraşmadan harika içerikler oluşturmanın bir yolu olsaydı güzel olmaz mıydı?

Kullanıcı tarafından gönderilen fotoğraflar sayesinde var.

Zaten ilgili bir kitleniz var. Yüzlerce veya binlerce kişi olsun, sizin için yararlı içerik oluşturmak için hedef kitlenizden yararlanabilirsiniz.

En İyi Instagram Pazarlama İpuçları size nasıl yarar?

Ve takipçileriniz, gerçek ve tahmin edilemez olduğu için muhtemelen sizinkinden daha fazla kullanıcı tarafından oluşturulan içerikten keyif alacaklardır.

Kozmetik markası MAC, ürünlerini sergilemek için Instagram sayfalarında tanıttıkları, kullanıcılar tarafından oluşturulan tonlarca içerik kullanır.

Kullanıcılarınızın saldırgan olmadan ilgi çekici içerik oluşturmasını nasıl sağlayabileceğinizi tam olarak merak ediyor olabilirsiniz.

Aslında oldukça basit. Kitleniz muhtemelen tıpkı sizin gibi kendi takipçilerini büyütmek istiyor.

Repost yapılabilecek fotoğraflarını seçerseniz, gönderinizde onları etiketleyeceğinizi bilmelerini sağlayın, ardından kullanıcılar kendileri tarafından oluşturulan içeriği tutarlı bir şekilde yayınlamaya başlayacaklardır.

Marka ve takipçileri bunu haftalık bir rekabet gibi ele alıyor.

Benzer bir şey denerseniz, takipçilerinizin katılmaya ne kadar istekli olacağına şaşıracaksınız.

Göndermek istediğiniz fotoğrafları akıllıca seçmeyi unutmayın. Bu zor olabilir, ancak kazananı düşünürken şunları hatırlamaya çalışın:

  • Fotoğraf, daha önce oluşturduğunuz veya oluşturmaya çalıştığınız marka imajına uyuyor mu? Yoksa karşı mı çıkıyor?
  • Fotoğrafını paylaşmak istediğiniz kişinin takipçisi ne kadar?
  • Fotoğraf mevcut hedef kitleniz ve takipçileriniz için uygun mu?

En İyi Instagram Pazarlama yöntemleri nasıl kullanılır?

Bir işletme yönetirken, gönderdiğiniz her şeyin markanızın mesajı ve hedef kitlesi ile uyumlu olduğundan emin olmalısınız. Instagram’da bile.

Birisi, büyük bir takipçi kitlesiyle kullanıcı tarafından oluşturulan bir resmi paylaşırsa, bu takipçiler muhtemelen sayfanızı da kontrol etmekle ilgilenecektir.

Bununla birlikte, yayınlamak istediğiniz içerik hakkında çok önyargılı olmamaya çalışın. Karıştırın ve takipçi sayınızın ve katılımınızın büyümesini izleyin.

Ayrıca, Instagram kullanıcılarını şirketinizle daha etkileşimli olmaya teşvik eden bir tür markalı hashtag bulmaya yardımcı olur.

8. Etkileşimli Markalı Bir Hashtag Oluşturun

Anında etkileşim oluşturmak istiyorsanız, etkileşimli hashtag’ler bunu elde etmenin harika bir yoludur.

Müşteriler daha sonra kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği yayınlamak için etiketi kullanabilir. Bu, kullanıcıların markanızla ilgili tüm gönderileri aramasına olanak tanır.

Ayrıca, kendi sayfanızda yeniden yayınlamayı düşünmek isteyebileceğiniz görseller arasında kolayca arama yapmanızı sağlar.

Şirketinizin ve diğer kullanıcıların arayabileceği bir hashtag oluşturmak, aslında ücretsiz reklamcılıktır.

Birisi etiketi kullanarak her fotoğraf paylaştığında, şirketinizi takipçilerine ifşa ediyor.

Ancak ne yayınlarsanız yayınlayın, doğru zamanlarda paylaşım yapmanız ve gereğinden fazla paylaşım yapmaktan kaçınmalısınız.

Ancak ne yayınlarsanız yayınlayın, doğru zamanlarda paylaşım yapmalısınız ve gereğinden fazla paylaşım yapmaktan kaçınmalısınız.

9. Doğru Zamanda Gönderi Paylaşın (ve Çok Yoğun Paylaşım Yapmayın)

Instagram’da fazla paylaşım yapmak, mevcut takipçilerinizi kaybetmenin kesin bir yoludur.

Haber akışlarında tek gördükleri markanızsa, muhtemelen sizi mümkün olduğunca çabuk takipten çıkaracaklar.

Ancak, haber akışlarında düzenli olarak kalabilmek için tutarlı bir şekilde paylaşım yapmalısınız.

Bunu yapmanın en iyi yollarından biri, yalnızca takipçilerinizin çevrimiçi olduğu gün ve saatlerde paylaşım yapmaktır.

SimplyMeasured’e göre Instagram’da paylaşım yapmak için en kötü günler Çarşamba ve Pazardır, Pazartesi ve Perşembe ise paylaşım yapmak için en iyi günlerdir.

CoSchedule’nin araştırmasına göre, paylaşım yapmak için günün en iyi saatleri 08:00 ile 9:00 ve 02:00 arasıdır .

Sabah 8:00 ile 9:00 arasındaki saat, insanların işe gitmek için hazırlandıkları veya işlerine gidip geldikleri (ve günün sosyal medyasını kontrol ettikleri) saat ile ilişkilidir.

2:00 AM, çoğu insanın uyuması gereken bir zamanda Instagram’da gezindiği günün saatidir, bu nedenle bu, paylaşım yapmak için en popüler ikinci zaman olarak mantıklıdır.

Siz de takipçileriniz Instagram Insights’ta en aktif olduğu zaman dilimini kendiniz bulabilirsiniz.Günleri ve saatleri belirli bir hedef kitleye bağlı olarak biraz farklı olabilir, bu yüzden genellemeler yerine kendi takipçi kitlenizin aktif olduğu zaman diliminde paylaşım yapmak en doğrusu olacaktır.

Hootsuite, CoSchedule veya Sprout Social gibi bir araçla gönderilerinizi bu gün ve saatlerde yayınlanacak şekilde planlayabilirsiniz.

Araştırma ayrıca günde bir ila iki kez gönderi paylaşmanız gerektiğini, ancak daha fazla veya daha az olmaması gerektiğini gösteriyor.

Daha fazlasını yayınlamak istiyorsanız, slayt gösterisi biçiminde birden çok resim veya reklam yayınlamak için Instagram’ın dönen albüm özelliğini kullanın.

Bu şekilde, takipçilerinizi bunaltmazsınız.

Bu değişiklikleri yaptıktan sonra, iyileştirebileceğiniz alanlara göz kulak olmak için metriklerinizi takip edin.

10. Doğru Instagram Metriklerini İzlediğinizden Emin Olun:

Sayfanızın ve gönderilerinizin ne kadar iyi performans gösterdiğini (veya düşük performans gösterdiğini) bilmeden Instagram performansınızı iyileştiremez ve optimize edemezsiniz.

Ölçülebilir sonuçlarınız olduğunda, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını tam olarak bileceksiniz.

Takipçi büyüme oranınızı izleyerek başlayın.

Sahip olduğunuz toplam takipçi miktarı genellikle bir gösteriş ölçüsü olarak görülür. Ve böyledir. Ama takipçi büyüme oranınız öyle değil.

Takipçilerinizin büyüme oranının nasıl göründüğüne bir göz attığınızda, gönderdiğiniz içeriğin (veya gönderi sıklığınızın) ne tür şeyleri etkilediğini görebilirsiniz.

Ardından, etkileşim oranlarını ölçün. Buna beğeniler ve yorumlar da dahildir.

Sayfanızın nasıl performans gösterdiğinin net bir resmini elde etmek için toplam takipçilerinizin ortalama katılım yüzdesini ve her bir gönderinin ortalama katılım oranını öğrenebilirsiniz.

Daha az takipçiniz varsa, katılım oranınız daha yüksek olmalıdır. Takipçi sayısına dayalı katılım oranlarının nasıl görünmesi gerektiği hakkında linki inceleyebilirsiniz.

Son olarak, URL tıklama oranınızı izlemeniz gerekir.

Instagram biyografinizde web sitenizin bir bağlantısı yoksa, en kısa sürede bir tane ekleyin.

Ardından, URL’nize kaç kişinin tıkladığını ölçün.

Conversion XL’e göre Instagram’daki ortalama tıklama ölçüsü % 0,94’tür .

Instagram pazarlama teknikleriniz hedef kitleniz üzerinde ne kadar etkili olursa, TO’nuz o kadar yüksek olur. Düşükse, yaklaşımınızı geliştirmeye ve değiştirmeye çalışmanız gerektiği çıkarımını yapmalısınız.

Sprout Social gibi bir araç, gösterimlere ve etkileşimlere kıyasla bağlantınızın ne kadar tıklama aldığını ölçmede size yardımcı olur.

Müşterilerinizin paylaştığı görüntüleri yeniden yayınlayarak kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin gücünden yararlandığınızdan emin olun. İnteraktif markalı bir hashtag ile bunu bir yarışmaya dönüştürebilirsiniz .

Markanızın mesajına uygun her hafta veya her ay paylaşmak üzere bir fotoğraf seçin.

Doğru zamanlarda yayınlayın ve fazla paylaşımdan kaçının. Her gün bir ila iki kez gönderi paylaşın ve takipçilerinizin en aktif olduğu zamanları kontrol edin. Gönderileri o gün ve saatlerde yayınlanacak şekilde planlayın.

Son olarak, Instagram pazarlama çabalarınızın nasıl sonuç verdiğini görmek için doğru ölçümleri izlediğinizden emin olun.


Kaynak: https://neilpatel.com

Bize Ulaşın

Bir yorum yaz