Başarılı Bir Sosyal Medya Profilinin 10 Unsuru

Başarılı Bir Sosyal Medya Profilinin 10 Unsuru

İyi sosyal medya profillerine sahip olmak sizi çevrimiçi ortamda daha fazla tanıtabilir, hayranlarınız veya müşterilerinizle bağlantı kurmanıza ve çevrimiçi itibarınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Adınızla ilişkili büyük bir siteniz yoksa, sosyal medya profilleriniz genellikle biri sizi aradığında Google’ın gösterdiği ilk sonuçlardır.

Oluşturduğunuz her sosyal medya profilini kişisel markanız için bir açılış sayfası olarak düşünmeye başlayın .

Sosyal medya profilleriniz, muhtemelen birinin markanızla ilk karşılaşmasıdır ve bu ilk izlenimin, ziyaretçinin sizin hakkınızda daha fazla bilgi edinmekle ilgilenmesini sağlamak istersiniz.

İşte başarılı sosyal medya profillerinin 10 unsuru.


Başarılı Bir Sosyal Medya Profilinin 10 Unsuru 1-min

1 – Sosyal Medya Profilinizin Görünen Adınız

Tamam, bu oldukça basit görünüyor. Sosyal medya profilinizde görünen isim sadece kendi adınız olmalı, değil mi?

Genellikle, bu doğru. Ancak, bazen bu mantıklı değil.

Gerçek bir isim kullanmak zorunda olmadığınız Twitter gibi platformlarda, bir takma isim daha mantıklı olabilir.


2 – Sosyal Medya Kullanıcı Adınız ve URL’niz

Çoğu sosyal ağda, kullanıcı adınız URL’nizde bulunur ve genellikle görünen adınızdan farklıdır. Genellikle kullanıcı adınızı değiştiremezsiniz, bu yüzden dikkatli seçin.

Mümkünse, genellikle kendi adınızla gitmek en iyisidir. Bazen şirketinizin yüzüyseniz, şirket adı daha iyi sonuç verebilir.

Twitter’da Brian Dean @briandean değil @Backlinko , çünkü şirketinin adı bu.

Son olarak, her zaman mümkün olmasa da kullanıcı adınızı platformlar arasında aynı tutmaya çalışın.

Durum böyle olmadığında, Instagram’ın @adınız ve Twitter’ın @sirketiniz veya @ortaadınız olması gibi, kafa karıştırıcı olabilir.

Başarılı Bir Sosyal Medya Profilinin 10 Unsuru 2-min

3 – Sosyal Medya Profil Fotoğrafı

Bir logoyla mı yoksa kişisel bir fotoğrafla mı gitmelisiniz?

Tabii ki, kişisel bir hesap içinse, neredeyse her zaman bir vesikalık fotoğrafla gitmelisiniz.

Bir şirket için ne dersiniz? Bu zor bir çağrı, ancak gerçekten hedeflerinize bağlı. Daha küçük bir operasyon yürütüyorsanız veya şirketinizin yüzü iseniz, bir vesikalık fotoğrafınızı ekleyin.

Brian, şirket kullanıcı adlarıyla bile Twitter’da bunu yapıyor. Bu aynı zamanda müzisyenler, sanatçılar veya politikacılar gibi marka olan kişiler için de geçerlidir.

Daha tanınabilir bir markanız varsa veya şirketinizin özellikle sizinle ilişkilendirilmesini istemiyorsanız, logoyu kullanın.

Farklı sosyal ağlarda aynı (veya en azından benzer) bir fotoğrafa bağlı kalmak da iyi bir fikirdir. Bu şekilde farklı platformlarda tanınmanız daha kolay olur.


4 – Sosyal Medya Profil Bağlantınız

Bu, bir sosyal medya ağından diğer sosyal medya ağına göre değişir, ancak bağlantınızı sosyal profilinizin ana sayfasında almak için herhangi bir fırsat aradığınızdan emin olun.

Örneğin, Twitter ve LinkedIn’deki profillerinizin “ön sayfasına” bir bağlantı ekleyebilirsiniz.

İnsanların hızlı bir şekilde bulabilmeleri ve web sitenizi tıklayabilmeleri için bağlantınızın önde ve ortada olduğundan emin olun .

Bağlantılarınız için bir başka iyi fikirde, sitenize en fazla trafiği hangi profillerin getirdiğini izleyebilmeniz için sosyal ağa özel bir açılış sayfası oluşturmaktır .

Bu sayfaları, sizi Twitter’da bulan kişilere özel bir indirim sunmak veya Facebook hakkında yazdığınız son blog gönderileri gibi bir ağa özgü bilgileri paylaşmak için kullanabilirsiniz.


5 – Sosyal Medya Profil Biyografiniz

Sizin ana sosyal profil biyografiniz genellikle kendiniz ya da iş hakkında bir cümle ya da iki içermelidir. Bunu, asansör konuşması yapmak ve anahtar kelimeler eklemek için mükemmel bir yer olarak düşünün.

Birkaç kelimeyle, işiniz hakkında ne söylersiniz? Biyografinizi tam potansiyeliyle kullanmak da iyi bir fikirdir. Twitter gibi bazı siteler yalnızca kısa bir açıklama yazmanıza izin verir .

LinkedIn gibi bir platformdaysanız, “hakkında” bölümünüzde en fazla 2.000 karakter olabilir. Bu, ne hakkında olduğunuzu açıklamak ve harika bir ilk izlenim bırakmak için büyük bir fırsat.

Bunu başarılı kılmak için, yaptıklarınızın ve mevcut projelerinizin basit bir açıklamasından fazlasını eklemek isteyeceksiniz. Bunun yerine, temel bir harekete geçirici mesaj içeren bir hikaye oluşturun.

Örneğin, çalıştığınız sektöre nasıl başladığınızı anlatabilirsiniz. Bu sektöre ilginizi çeken şey neydi ve sizi burada kalıp öğrenmeye devam ettiren nedir?

Son olarak, basit bir harekete geçirici mesajla biyografinizi tamamlayabilirsiniz . Bu, ücretsiz bir raporun bağlantısı, birinin sizi araması için bir teklif veya hatta “bana katılır mısınız?” diye soran bir görev beyanı olabilir.

6 – Sosyal Medya Profili İlgi Alanlarınız

Bazı profiller, kendiniz hakkında en sevdiğiniz kitaplar, televizyon programları, filmler vb. şeklinde ek genişletilmiş bilgilere sahip olmanızı sağlar.

Pek çok insan, özellikle iş profilleri söz konusu olduğunda bunu atlar, ancak bu büyük bir hatadır.

Bazı büyük değer ve bağlantılar elde etmek için bu alanlara ek bir yer olarak bakın

En az bir veya iki yayınlanmış kitabı olmayan bir niş olduğundan şüpheliyim.

Sektörünüzdeki etkili kişilerin kitaplarını, belgesellerini ve profillerini bulun ve bunları bu ek alanlara ekleyin (elbette onlardan gerçekten hoşlandığınızı varsayarak!)

Bu, güvenilirlik ve sizi ilk kez öğrenen insanlarla kurabileceğiniz yeni bir bağlantı düzeyi ekler.


Başarılı Bir Sosyal Medya Profilinin 10 Unsuru 3-min

7 – Sosyal Medya Profilinizin Arka Planı veya Kapak Resminiz

Farklı platformların farklı gereksinimleri vardır, ancak günümüzde çoğu sosyal ağın ana profil sayfanızın arkasına daha büyük bir resim eklemenin bir yolu vardır.

Özellikle Twitter ve LinkedIn’deki bazı kullanıcılar varsayılan arka plan resmini kullanmayı tercih ediyor ancak bu bir hata.

Özelleştirilmiş bir arka plan, ek bilgileri paylaşmanıza ve size veya markanıza kişilik kazandırmanıza olanak tanır.

Dikkatinizi dağıtacak veya profil resminizden daha önemli hale getirmeyin, ancak harika bir kapak resmi sosyal sayfanızı kişiselleştirmek için uzun bir yol kat edebilir.

Facebook gibi bazı platformlarda bu bir video bile olabilir. Seçeneğiniz (ve iyi videonuz) varsa, bu, başkalarıyla bağlantı kurmanın daha da ilgi çekici bir yolu olabilir.

8 – Sosyal Medya Profiliniz Gizlilik Ayarlarınız

Tüm profilinizi doldurduktan ve resimleri yükledikten sonra, bakmanız gereken bir sonraki şey gizlilik ayarlarınızdır.

Bunlar ağdan ağa değişir, ancak herkese açık olmasını istediğiniz bilgilerin görüntülenebilir olduğundan emin olmak isteyeceksiniz.

Bu, işle ilgili bir profilse, neredeyse her şeyin herkese açık olmasını isteyeceksiniz. Tabii ki, profiliniz daha kişisel nitelikteyse, bazı şeyleri gizlemek isteyebilirsiniz.

Başarılı Bir Sosyal Medya Profilinin 10 Unsuru-min


9 – Sosyal Medya Etkinliğiniz

Profil kurulumunuz tamamlandıktan sonra, devam eden göreviniz ana sosyal ağlarınızda sağlıklı bir etkinlik düzeyini sürdürmek olacaktır.

Profili boş bırakmak yeterli değildir. Platforma katkıda bulunmanız ve bağlantılar kurmanız gerekiyor. Sonuçta, ilk etapta bunun için oradalar.

Hangi sosyal ağda olursanız olun, temel yönergeler yine de geçerlidir. Sorular sorarak ve yorumları yanıtlayarak arkadaşlarınızla ve takipçilerinizle bağlantı kurmak isteyeceksiniz.

İlginç fikirler yayınlayarak veya en azından bulduğunuz ilginç ve alakalı şeyleri paylaşarak değer sağlayın .

Herhangi bir gruptaysanız, aktif bir katılımcı olun. Yardımcı olun, gruptaki diğer kişilerle bağlantı kurun ve grubun ilginç bulacağı şeyleri paylaşın.


10 – Sosyal Medya Tanıtımınız

Son olarak, daha fazla insanın sizi bulmasına ve sizinle bağlantı kurmasına yardımcı olmak için sosyal ağ profillerinizi biraz sağlıklı bir şekilde tanıtmak gibisi yoktur .

Sosyal ağ profili bağlantılarınızı web sitenize, e-posta imzanıza ve kartvizitinize eklediğinizden emin olun.

Ayrıca, profillerinizi birbirine bağlamayı unutmayın. Birçok ağda diğer ağlara bağlantılar ekleyebileceğiniz yerler vardır ve bunları mümkün olduğunda kullanabilirsiniz ve kullanmalısınız.

Bağlantıda kalın, seçtiğiniz sosyal ağda aktif bir üye olun ve takipçi kazanmaya başlayın.


Sosyal Medya Profilleri Sonuç

Sosyal medya pazarlamacılığına başlıyorsanız, ilk adım hesaplarınızı ve profillerinizi doğru bir şekilde düzenlemektir.

Zaten bir süredir oyunun içindeyseniz, muhtemelen kurduğunuz profillere bir göz atmanın zamanı gelmiştir.

Halihazırda çevrimiçi olanları iyileştirmenin yolları var mı? Geçen yıl yüklediğiniz profil resmi hala alakalı mı? Biyografinizin veya bağlantınızın güncellenmesi gerekiyor mu?

Birçok insanın gördüğü ilk izlenim olacağından, sosyal medyadaki varlığınızı geliştirmek ve onu çekici ve ilginç kılmak için biraz zaman ayırmaya değer.

Kaynak: https://neilpatel.com

Bir yorum yaz