B2B İçerik Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

B2B İçerik Stratejisi Nasıl Oluşturulur? B2B ve B2C içerik pazarlaması tamamen farklı stratejiler gerektirir. Ancak, ister işletmeleri ister bireysel tüketicileri hedefleyin, bir nokta aynı kalır: İçerik önemlidir.
İçerik, marka bilinirliğini nasıl artırdığınız, şirketinize güven oluşturmanız ve müşterilerinizi sorunlarını çözmeleri için güçlendirmenizdir. Ancak, ara sıra blog gönderisi veya ücretli reklam oluşturup sonuç almayı umut edemezsiniz.
Bunun yerine, pazarlama hedeflerinize ulaşmak için hedefli bir B2B içerik pazarlama stratejisine ihtiyacınız var. Size bir stratejinin neden bu kadar önemli olduğunu göstereyim ve bu değerli iş fırsatlarına nasıl ulaşacağınızı anlamanıza yardımcı olayım.

Neden B2B İçerik Pazarlama Stratejisine İhtiyacınız Var?

İçerik pazarlama stratejisi, bir yol haritası veya plan gibidir. Bir pazarlama stratejisi, kesin olarak belirlenmiş olmasa da, A noktasından B noktasına ulaşmanıza yardımcı olacak bir dizi yönergedir.

Bir yol haritası olmadan kaybolma olasılığınız daha yüksektir. İş hedeflerinizi gözden kaçırma olasılığınız daha yüksektir ve tekrar yola çıkmakta zorlanabilirsiniz. O halde bir pazarlama stratejisi, hedef müşterilerinize mümkün olan en kısa sürede ulaşmak için doğru içeriği doğru zamanda oluşturmanıza yardımcı olmanın anahtarıdır.

Belirtildiği gibi, B2B içerik pazarlaması, B2C içerik pazarlamasından farklı zorluklar sunar. B2B ile diğer işletmeleri hedefliyorsunuz, B2C ile ise bireysel tüketicileri hedefliyorsunuz.

Tüketiciler, etkileyici pazarlama ve duygusal ürün lansman kampanyalarından etkilenebilirken, işletmeler bu taktiklerden etkilenmeyecektir. Bunun yerine, işletmeler yetkili içerik istiyor.

Gerçek ticari zorlukları çözmelerine ve organizasyonlarını büyütmelerine yardımcı olacak faydalı, eyleme dönüştürülebilir bilgiler istiyorlar. Net, metodik bir pazarlama stratejisi, bu kitleyi etkilemek için gereken içeriği oluşturmanıza yardımcı olabilir.

ninjafikir sosyal medya yönetimi izmir

B2B İçerik Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Her B2B içerik pazarlama stratejisi benzersizdir. Bununla birlikte, başarılı içerik pazarlama kampanyaları genellikle iyi tanımlanmış hedeflerle ve uzun vadeli hedeflerinizin net bir şekilde anlaşılmasıyla başlar.
Unutmayın, tüm bir pazarlama “stratejisi” fikrinin sizi korkutmasına izin vermeyin. Neyin dahil olduğunu anladıktan sonra başlamak şaşırtıcı derecede basittir, bu nedenle başarılı bir içerik pazarlama kampanyası oluşturmaya hazırsanız, buradan başlayabilirsiniz.

1. Kitlenizi ve İhtiyaçlarını Belirleyin

Kullanıcı tabanınızdan daha önemli bir şey yoktur.
İçerik oluşturmanın tüm amacının hedef kitlenizi ödeme yapan müşterilere dönüştürmek olduğunu unutmayın, bu nedenle içeriğiniz onların özel talep ve ihtiyaçlarını karşılamalıdır. İçeriğiniz hedef kitlenizde yankı uyandırmıyorsa, satış huninizden geçmezler.
Bununla birlikte, kitlenizi nasıl tanımlarsınız?

B2B İçerik Stratejisi Nasıl Oluşturulur hakkındaki tüm sorularınızı cevaplıyoruz.

İlk olarak, alıcı kişilerinizi oluşturun.
Ardından, potansiyel kitlenizi, örneğin alıcı davranışına göre alt gruplara ayırın.
Tüm bu alt grupları mı hedefleyeceğinize veya bir, iki belirli segmente odaklanmak isteyip istemediğinize karar verin.
Hedef kitlenizi belirledikten sonra, içeriğinizi onların özel taleplerine uyacak şekilde özelleştirebilirsiniz.
Sonuç olarak, çekirdek kitleniz için önemli olan sizin için önemli olmalıdır, bu nedenle önce onların sorunlarını belirlemeli ve ardından bunları içeriğiniz aracılığıyla nasıl çözebileceğinizi düşünmelisiniz.

2. Odağınızı Daraltmak için Mikro Hedeflemeyi Kullanın

Hedef kitlenizi belirledikten sonra onlara neyin önemli olduğunu açıklayın. Ve onlara mükemmel bir kullanıcı deneyimi sunmak için hazırsınız.
Şimdi, bu işletmeleri çevrimiçi olarak bulmanın ve marka bilinirliği oluşturmanın zamanı geldi. Yine de içeriğinizin doğru hedef kitleye ulaşmasını nasıl sağlıyorsunuz? Her şey doğru kısa ve uzun kuyruklu anahtar kelimeleri kullanmakla ilgilidir.
Mikro hedeflemeyi kullanarak başlayın. Mikro hedefleme yoluyla, alıcı davranışı, tercihler ve popüler arama terimleri veya anahtar kelimeler gibi temel bilgileri ortaya çıkarmak için analitik verilerini kullanırsınız. Ardından, kitlenizin sizi Google ve diğer arama motorları aracılığıyla bulmasına yardımcı olmak için içeriğinizde çeşitli popüler anahtar kelimeler kullanabilirsiniz.
Anahtar kelime araştırmanız için Ubersuggest’e göz atın . “Sağlık sigortası” gibi bir birincil anahtar kelime girin ve ilham almak için “anahtar kelime fikirleri” arasında gezinin.
Dikkatle seçilmiş anahtar kelimeler, hizmetlerinize ihtiyaç duyma olasılığı en yüksek olan işletmelere ulaşmanıza yardımcı olabilir.

3. Nişinizdeki Rakipleri Araştırın

Süper benzersiz bir niş içinde değilseniz, kitlenizin işi için yarışan çok sayıda rakibiniz olabilir.
Onları neyin başarılı yaptığına bakın ve hedef müşterilerinize ne sunduklarını araştırın. Sizi rakiplerinizden farklı kılan neler sunabilirsiniz?
Müşterileri çekmek için benzersiz bir satış noktasına ihtiyacınız var, bu nedenle rakiplerinizden daha iyi ne yapabileceğinizi düşünün ve mallarınızı ve hizmetlerinizi potansiyel müşterilere satarken sizi neyin benzersiz kıldığını vurgulayın. İşte tam da bunu yapmak için bazı ipuçları:
Rakiplerinizi belirleyin.
Güçlü ve zayıf yönlerini değerlendirin.
İşletmenizi neyin benzersiz kıldığını netleştirin ve güçlü yanlarınızı etrafında oluşturun.
Nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? Hedef kitlenize bakın. Başka kimleri takip ediyorlar? Başka hangi işletmelerle ilgileniyorlar? Kitle araştırmanıza geri dönün ve neyi ortaya çıkardığını görün.

4. Hedeflerinizi Tanımlayın

Her harika pazarlama stratejisi, yolda kalmanıza ve ilerlemenizi ölçmenize yardımcı olmak için açıkça tanımlanmış hedeflere ihtiyaç duyar.
Doğru hedefleri nasıl seçersiniz? Smart hedefini takip ederek. Smart hedefleri spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, ilgili ve zamana bağlıdır.
Başka bir deyişle, belirli bir süre içinde ulaşabileceğiniz net ve gerçekçi bir hedef belirliyorsunuz. Sonuçlar ölçülebilir, yani başarınızı ölçmenin ve hedefe ulaşıp ulaşmadığınızı takip etmenin ölçülebilir bir yolu var.
Smart hedefleri belirlemek için kendinize doğru soruları sorun. Örneğin, ne elde etmeye çalışıyorsunuz? Hedefinize ulaşmak için hangi adımları atacaksınız? Son olarak, hedefinize ulaşıp ulaşmadığınızı nasıl bileceksiniz?
Bu gibi soruların yanıtlarına sahip değilseniz, pazarlama stratejinizi geliştirmeye hazır olmadan önce hedeflerinizin biraz daha çalışması gerekir.

5. Çok Katmanlı İçerik Oluşturun

Tabii, sözler harika. Sonuçta, hedef kitlenizi etkilemeye ve sektör uzmanlığınızı sergilemeye çalışıyorsunuz.
Yine de çok fazla metin oldukça göz korkutucu. Birisi makalenizi okuyorsa ve satır satır kesintisiz metinle karşı karşıya kalırsa, ilgilerini çabucak kaybedebilirsiniz.
Çok katmanlı içerikle, görsel olarak ilgi çekici bir kullanıcı deneyimi oluşturmak için temel olarak metin, video ve resim gibi medyaları kullanırsınız.

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Web Tasarım InnovizB2B İçerik Stratejisi Nasıl Oluşturulur hakkındakitüm bilgilerimizi buradan okuyabilirsiniz.

One Comment

  1. Dijital Pazarlama 9 Mart 2022 at 11:16- Cevapla

    Çok faydalı içerik olmuş, teşekkürler.

Bir yorum yaz